WERK in de WIJK

De Unie der Zorgelozen wil het komende jaar de wijk, waar we gevestigd zijn, beter leren kennen. De Sint-Janswijk is niet alleen de plek waar de Unie haar ontmoetingshuis heeft, ook de V-Texsite geldt als middelpunt van de buurt.

Actie Bokaal en Karkas
In het verleden (Tram 40 op de Muide in Gent 2005 en Karkas in de Vetex in Kortrijk 2006) probeerde de Unie der Zorgelozen meer mensen te betrekken dan enkel diegenen die meespelen in een theatervoorstelling.Via voorwerpen en interviews kwamen op die manier verhalen binnen die de inhoud en de context van de voorstelling verruimden.

Verbreek, verzamel, vertel
We kennen de buurt al een beetje, en de buurt kent ons al een beetje. Maar de Sint-Janswijk telt veel huizen en kent een grote diversiteit. Een kerk en een moskee, een schoonheidssalon en een voedselbank, een basisschool en een bejaardentehuis liggen op geen 500 meter van elkaar. Statige herenhuizen in de ene straat, arbeiderswoningen in de andere. Afkomst, gezinssamenstelling, opleidingsgraad, religieuze overtuiging van de buurtbewoners zijn dus heel verschillend.
De Unie wil focussen op wie achter de huisnummers en naambordjes schuilt. Die ongetwijfeld boeiende mozaïek aan mensen wordt blootgelegd onder het Uniemotto ‘Verbreek, verzamel, vertel’.


Een beeld en een verhaal

In het creatieproces van ‘t Meiske en ’t Manneke (mei 2007) en in de omkadering van de Kleine Boodschap (sept 2007) brachten een aantal Zorgelozen jeugdfoto’s mee. De vraag naar een jeugdfoto wordt ook het middel om de bewoners van de wijk aan te spreken. Bij een beeld hoort immers vaak ook een verhaal. Een anekdote die iets vertelt over de mens op de foto en zijn of haar geschiedenis. We willen een soort databank van jeugdfoto's en persoonlijke herinneringen aanleggen. Die verzameling aan mensen en geschiedenissen zal een staalkaart worden van het leven op de wijk en een vergaarbak avn herinneringen, belangrijkse en onbelangrijke, die anders verloren zouden gaan. Het vervlogen en vluchtige leven van alle dag als te koesteren lokaal erfgoed.

Aan de slag in de St. Janswijk
Vanaf januari gaan een aantal Zorgelozen en buurtwerkers aan de slag.
Het prille Buurtwerk V-Tex van onze belangrijke partner OCMW wil net als ons de straat op om de gevoeligheden en noodzaken binnen de wijk te ontdekken.Later krijgen we versterking van studenten van de Hiepso. Ook de schrijfgroep kan een belangrijke rol spelen in het project, eens de jeugdboekenweek achter de rug is.


 

created by PixelShape